dnd, d&d dungeons and dragons
 
Literatura minionych epok
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Epoki literackie ˇ Archiwum cytatów ˇ Forum ˇ Linki ˇ Szukaj ˇ Redakcja ˇ ˇ
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Epoki literackie

Starożytność
Średniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska/ Modernizm
XX-lecie Międzywojenne
Współczesność
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Śladami literatów

Kazimierz Dolny
Lublin
Nałęczów
Romanów
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Cechy powieści historycznej Waltera Scotta

BP

Cechy powieści historycznej Waltera Scotta

Głównym bohaterem w większości powieści historycznych Waltera Scotta staje się przeciętny dżentelmen angielski, który charakteryzuje się pewną mądrością życiową, prawością i uczciwością [1]. W wyniku zrządzenia losu ma okazję poznać i obserwować obyczaje oraz tradycje Szkotów. Jest to zwykle moment, w którym narrator prezentuje zwyczaje i folklor tego społeczeństwa. Wraz z rozwojem akcji bohater angażuje się coraz bardziej w sprawy szkockiego narodu [2]. Wykazuje skłonność do osobistych poświęceń, ale cecha ta nie wywoła całkowitego zaangażowania w wielką społeczna sprawę. Oznaczało to zerwanie z tradycją romantyczną, w której główne postacie poświęcały własne szczęście dla dobra ogółu [3]. Bohaterowie w powieściach Waltera Scotta nie są wybitnymi postaciami, ale zwykłymi obywatelami. W swoim życiu tylko raz dokonują czegoś ważnego, co wykracza poza ich codzienne obowiązki, a po realizacji zamiaru wracają oni do swoich codziennych spraw. Celem Waltera Scotta było ukazanie jaki potencjał tkwi w zwykłych obywatelach i podkreślenie siły narodu. Uważał, że rozwój historyczny związany jest z przewrotami politycznymi i rewolucjami, w których o zwycięstwie decyduje całe społeczeństwo, a nie tylko wybitne jednostki. Wybór postaci należących do klasy średniej umożliwił pisarzowi przedstawienie całościowego obrazu narodu w przełomowym momencie historycznym.

Walter Scott, tak dobierał przywódców wrogich obozów, aby łatwo mogło między nimi dojść do konfliktu. W dodatku były to postacie bezkompromisowe i przekonane o słuszności swoich racji. Główny bohater, który właściwie nie popierał żadnej ze stron z łatwością mógł pośredniczyć między nimi. Dzięki temu pisarz miał okazję zaprezentować własne stanowisko dotyczące rozwiązywania współczesnych mu konfliktów czyli próbę znalezienia stanowiska pośredniczącego między skrajnymi poglądami. Uzasadniał to przekonaniem, że społeczeństwo nigdy nie dzieli się na zagorzałych zwolenników i przeciwników danej formacji politycznej, ale zawsze istnieją grupy znajdujące się pomiędzy stronami sporu [4].

Walter Scott tworzył postacie występujące w powieściach, tak aby każda z nich przedstawiła poglądy typowe dla różnych wielkich prądów myślowych danego okresu. Bohaterowie fikcyjni występują na pierwszym planie i ich skomplikowane przygody pełne zaskakujących zwrotów akcji doprowadzają do poznania postaci historycznych. Zwykle są one przedstawicielami ważnego stronnictwa politycznego, a ich plany i marzenia pozostają w ścisłym związku z rozgrywającymi się wydarzeniami. Pisarz w toku powieści nie ukazuje psychologicznego kształtowania się takiej jednostki. Postać historyczna pojawia się, gdy czytelnik zapoznał się z warunkami życia społeczeństwa, przyczynami narastania konfliktów i namiętnościami, które żądzą poszczególnymi ugrupowaniami [5]. Bohaterowie pozbawieni są romantycznej stylizacji – przedstawione są zarówno ich zalety i wady.

Walter Scott nie starał się w swych powieściach wyjaśnić ważnych wydarzeń czy cech epoki przez pryzmat jej wybitnych przedstawicieli, ale przez opis codziennych spraw z życia narodu, radości i trosk zwykłych obywateli. Dążył do ukazania zależności między człowiekiem a jego otoczeniem. Pisarz wykorzystywał wydarzenia historyczne, aby ukazać jak wpływały one na zwykłych ludzi i do jakich dramatów osobistych doprowadzały. Konflikt nie dzieli obcych sobie ludzi, ale zwykle członków rodzin lub osoby sobie bliskie. Po przeciwnych stronach spotykają się rodzice i dzieci, przyjaciele, narzeczeni. Inną możliwością jest ukazanie wewnętrznej rozterki wynikającej z konieczności podjęcia decyzji o przynależności do danego ugrupowania, która rozdzieli bliskich [6].

W powieściach szkockiego pisarza znajdują się opisy z życia chłopów pańszczyźnianych, kmieci, a nawet bandytów, dezerterów czy przemytników. Walter Scott dużo miejsca poświęcił prezentacji szkockich klanów, których społeczność jest oszukiwana i wykorzystywana przez walczące ze sobą obozy, na przykład w Waverleyu górale walczą w interesie Stuartów o odzyskanie korony. Z kolei w Rob Royu dopuszczają się rabunków i napadów, by wyżywić swoje rodziny. Jest to już opis upadku wspólnoty narodowej.


Przypisy:

[1] G. Lukacs, Od Goethego do Balzaka . Studia z historii literatury XVIII i XIX wieku, Warszawa 1958, s. 263.
[2] Powieść historyczna [w:] Historia literatury światowej. Romantyzm, pod red. M. Szulca, Kraków 2004, s. 122.
[3] G. Lukacs, dz. cyt., s. 263.
[4] Tamże, s. 269.
[5] H. Balzak uważał, że geniusz W. Scotta w tworzeniu bohaterów historycznych polegał na odtworzeniu w powieści nastroju oczekiwania na ich pojawienie się i podjęcie działań. Z kolei O. Ludwig wyrażał zdanie, że postacie historyczni są wyraziste, ponieważ pojawiają się tylko w ważnym momencie, a nie w toku całej akcji. G. Lukacs, dzieł. cyt., s. 273 i 285.
[6] Tamże, s. 277.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Pisarze i poeci polscy

Krzysztof Kamil Baczyński
Gustaw Ehrenberg
Ignacy Krasicki
Józef Ignacy Kraszewski Zygmunt Krasiński
Walery Łoziński
Adam Mickiewicz
Cyprian Kamil Norwid
Antoni Edward Odyniec Bruno Schulz
Lucjan Siemieński
Juliusz Słowacki
Mieczysław Romanowski Kornel Ujejski
Bogdan Zaleski
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Pisarze i poeci zagraniczni

Antoni Czechow
Luigi Pirandello
Walter Scott
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © 2006

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie