dnd, d&d dungeons and dragons
 
Literatura minionych epok
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Epoki literackie ˇ Archiwum cytatów ˇ Forum ˇ Linki ˇ Szukaj ˇ Redakcja ˇ ˇ
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Epoki literackie

Starożytność
Średniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska/ Modernizm
XX-lecie Międzywojenne
Współczesność
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Śladami literatów

Kazimierz Dolny
Lublin
Nałęczów
Romanów
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Walter Scott

Bernadeta Padykuła

Walter Scott– życie i twórczość

Walter Scott urodził się 15 VIII 1771 roku w Edynburgu [1]. Był najmłodszy spośród dziewięciorga rodzeństwa i najbardziej podatny na różne dolegliwości. W wieku niespełna dwóch lat zachorował na paraliż dziecięcy, który pozbawił go na całe życie władzy w prawej nodze. Wówczas rodzice zdecydowali, że wyślą syna na rekonwalescencję do dziadków mieszkających w Sandyknowe – wsi leżącej na pograniczu szkocko-angielskim. Walter Scott dorastał, słuchając opowiadań babki o dawnych dziejach i zdarzeniach dotyczących góralskich klanów oraz o zamieszkach odbywających się na tych terenach. Był to niezwykle ważny moment w życiu przyszłego pisarza, ponieważ wpłynął na jego zainteresowanie historią Szkocji. Ponadto wycieczki po okolicznych wioskach, gdzie chłopiec mógł wyobrażać sobie przebieg bitew, ukształtowały jego zdolność do tworzenia niezwykle plastycznych opisów. Po powrocie do Edynburga w celu rozpoczęcia nauki w szkole, matka stała się dla Waltera głównym źródłem wiedzy o przeszłości. Z chęcią słuchał recytowanych przez nią ballad, które opisywały walki Szkotów o zachowanie niepodległości i ich bohaterskie czyny. Z upływem czasu zaczął je skrupulatnie zapisywać. Dodatkowe informacje Walter czerpał z pieśni wędrownych minstreli, skrzypków i harfiarzy. Gdy miał osiem lat, wakacje spędził w kąpielowej miejscowości Prestopans. Rozegrała się tam bitwa, którą Scott przedstawił w swojej pierwszej powieści Waverley czyli sześćdziesiąt lat temu. W 1783 roku ukończył szkołę średnią i wakacje spędził znów u dziadków, którzy przeprowadzili się do Kelso [2]. Miasteczko wywarło duży wpływ na wyobraźnię przyszłego pisarza ze względu na swą historyczną przeszłość i piękno krajobrazu. W 1789 roku ojciec polecił Walterowi studiować prawo. W tym okresie, ale też i później Scott często wyjeżdżał, by zwiedzać stare zamczyska, pola bitew, miejsca gdzie przebywali królowie czy też wysłuchać opowieści i legend mieszkańców danego obszaru. Od 1779 roku, aż do śmierci pełnił funkcję szeryfa w hrabstwie Selkirk [3]. Dzięki temu, że zaprzyjaźnił się z miejscową ludnością, mógł od nich wyzyskać charakterystyczne rysy dla swoich bohaterów.

W 1797 roku poślubił Charlotte Carpenter, z którą miał czwórkę dzieci. Dwa lata później przyszły pisarz dokonał anonimowego przekładu dramatu Goethego, który krytycy ocenili przychylnie. Przełomowym okresem stały się lata 1802-1803 [4]. Opublikowane zostały kolejno trzy tomy, zawierające czterdzieści trzy ludowe ballady, które nigdy dotąd nie były drukowane. Całość nosiła nazwę Księgi minstrelów szkockiego Pogranicza i przyczyniła się do wzrostu popularności młodego twórcy. W 1805 roku poeta przedstawił przyjacielowi kilka początkowych rozdziałów powieści zatytułowanej Waverley czyli sześćdziesiąt lat temu, które zostały skrytykowane i uznane za nudne. W związku z tym Scott powrócił do pisania ballad i zajmował się twórczością poetycką, aż do 1814 roku. W tym okresie powstały takie dzieła jak: Pieśń ostatniego minstrela, Marmion, Rokeby czy Pan wysp, które zapoczątkował nowy gatunek – powieść poetycką. Największym osiągnięciem tego okresu jest Pani jeziora wydana w 1810 roku. Utwór ten składa się z sześciu pieśni opisujących miłość dwojga ludzi, która była wystawiona na wiele prób. Akcja rozgrywa się w siedemnastowiecznej Szkocji. Ukazane zostały tutaj piękne opisy krajobrazów, zjawisk atmosferycznych i bitew [5].

Od 1812 roku popularność Scotta jako poety zaczęła słabnąć. Wiązało się to z działalnością literacką lorda Byrona, który bardzo szybko zdobył ogromne uznanie. Autor Pani jeziora potrafił dostrzec niewątpliwy talent angielskiego twórcy i swoje braki w tym zakresie. Rezultatem tego stała się decyzja o porzuceniu twórczości poetyckiej i podjęciu próby napisania powieści. Walter Scott odszukał początkowe rozdziały Waverleya i przystąpił do ukończenia dzieła. Ukazało się ono w 1814 roku. Pisarz nie użył swojego nazwiska, ale posłużył się pseudonimem - Wielki Anonim. Obawiał się, że ewentualne niepowodzenie może zaszkodzić jego poetyckiej sławie, ale też uważał, że zabawa w zgadywanie tożsamości autora powieści podsyci ciekawość czytelników. Waverley okazał się dużym sukcesem i zapoczątkował działalność Scotta w zakresie powieści historycznej. Ważniejsze dzieła to Rob Roy, Więzienie w Edynburgu, Narzeczona z Lammermooru, Ivanhoe, Kwintyn Durward. Od 1826 roku pisarz zaczął borykać się z problemami finansowymi, ponieważ zbankrutowała firma wydawnicza, w której posiadał swoje kapitały. Zobowiązał się także do pokrycia wszelkich długów. Od tej pory pisał książki w szybkim tempie, dlatego część z nich jest niedopracowana. W tym samym roku zmarła również żona pisarza. Pod koniec życia Scott zaczął poważnie chorować z powodu przepracowania. Miał sparaliżowaną twarz i problemy z koncentracją. Pod koniec 1831 roku wybrał się w podróż. Zwiedził Maltę, Neapol, Rzym, Wenecję. Do ukochanego Pogranicza wrócił w lipcu. Zmarł 21 IX 1832 roku [6].


Przypisy:

[1] G. Bidwella, Walter Scott, Warszawa 1963, s. 7.
[2] Tamże, s. 19.
[3] Tamże, s. 42.
[4] Tamże, s. 49.
[5] Tamże, s. 58-88.
[6] Tamże, s. 254.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Pisarze i poeci polscy

Krzysztof Kamil Baczyński
Gustaw Ehrenberg
Ignacy Krasicki
Józef Ignacy Kraszewski Zygmunt Krasiński
Walery Łoziński
Adam Mickiewicz
Cyprian Kamil Norwid
Antoni Edward Odyniec Bruno Schulz
Lucjan Siemieński
Juliusz Słowacki
Mieczysław Romanowski Kornel Ujejski
Bogdan Zaleski
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Pisarze i poeci zagraniczni

Antoni Czechow
Luigi Pirandello
Walter Scott
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © 2006

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie