Antoni Czechow - życiorys
Antoni Czechow - rosyjski nowelista i dramatopisarz, urodzony 29 stycznia 1860 r. w Taganrogu, zmarł 15 lipca 1904 roku w Badenweiler.
Urodzony: Czechow urodził się 29 I 1860 r. w Taganrogu, położonym nad Morzem Azowskim. Jego rodzina nie była zbyt zamożna, zajmowała się kupiectwem.
Edukacja: Przyszły pisarz ukończył gimnazjum w rodzinnym Taganrogu. Na studia wyjechał do Moskwy. Jako kierunek kształcenia wybrał medycynę. Zawód lekarza nie pociągał go jednak zbytnio. Jeszcze podczas studiów Czechow zaczął tworzyć. wtedy to powstały znane nowele Śmierć urzędnika (1883), Kameleon (1884).
Twórczość dramatyczna: Po ukończeniu studiów Czechow prowadził praktykę lekarską, ale jednocześnie pisał. Oprócz nowel powstawały także sztuki dramatyczne. Pierwsza z nich pt. Płatonow nie zdobyła jednak uznania. Dopiero wystawiona w Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym Konstantego Stanisławskiego Mewa odniosła ogromny sukces. Przedstawienie to rozpoczęło okres współpracy Czechowa ze Stanisławskim, będącym ówcześnie dyrektorem MChAT. Specjalnie z myślą o tym teatrze powstały trzy kolejne sztuki, uważane za najważniejsze osiągnięcia w twórczości pisarza: Wujaszek Wania (1899-1900), Trzy siostry (1901) i Wiśniowy sad (1904). Utwory Czechowa uważane są za nowatorskie. Skupiają się nie na najważniejszym do tej pory elemencie dramatu, jakim była akcja, ale na przeżyciach wewnętrznych bohaterów. Dramat Czechowa to dramat obyczajowo - psychologiczny.
Życie: W 1892 roku Czechow zakupił majątek Mielinowo. Tam pisał, ale także leczył chłopów oraz był kuratorem wiejskiej szkoły i radnym ziemskim. Dziewięć lat później ożenił się z aktorka teatru Stanisławskiego Olgą Kipper. Przez wiele lat chorował na gruźlicę.
Twórczość: Czechow, pomimo osłabienia chorobą udał się w podróż na Sachalin - wyspę zesłańców, by zebrać materiały do książki Sachalin, w której chciał przedstawić życie katorżników.
Śmierć: w 1904 pisarz podróżował po Europie Zachodniej. Zmarł w trakcie pobytu w uzdrowisku Badenweiler -15 lipca. Powodem jego śmierci była mocno zaawansowana gruźlica. Ciało Czechowa sprowadzono do Rosji i pochowano na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie.
Bibliografia:
Śliwowski R; Wstęp [do:] A. Czechowa, Wybór dramatów, Wrocław1979, BN II Nr 198.
Peter M; Antoni Czechow [w:] Wielcy pisarze świata, Katowice 2005. |