dnd, d&d dungeons and dragons
 
Literatura minionych epok
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Epoki literackie ˇ Archiwum cytatów ˇ Forum ˇ Linki ˇ Szukaj ˇ Redakcja ˇ ˇ
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Epoki literackie

Starożytność
Średniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska/ Modernizm
XX-lecie Międzywojenne
Współczesność
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Śladami literatów

Kazimierz Dolny
Lublin
Nałęczów
Romanów
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Mieczysław Romanowski

Mieczysław Jan Juliusz Romanowski - polski poeta epoki romantyzmu.

Urodził się 12 kwietnia 1833 roku w Żukowie na Pokuciu, w rodzinie szlacheckiej. Rodzicami jego byli Erazm oraz Agnieszka z Głowackich, którzy wychowywali swoje dzieci w atmosferze patriotyzmu i religijności.

Edukację Romanowski rozpoczął od nauki domowej w wieku 7 lat. Do trzeciej klasy normalnej uczęszczał już jednak do szkoły w Kołomyi, a gimnazjum ukończył w Stanisławowie.
Kiedy w 1848 roku na Węgrzech wybuchło powstanie piętnastoletni wówczas młodzieniec uciekł ze stancji wraz z kilkoma starszymi kolegami, pragnąc udzielić wsparcia walczący. Jednak tuż przed przekroczeniem granicy został dogoniony przez swojego nauczyciela (profesora Stupnickiego) i odesłany do domu.

W 1853 roku Romanowski zda egzamin dojrzałości i rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim. W 1860 r. podjął pracę jako skryptor w bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Poezje pisał już w okresie nauki w Stanisławowie. Pierwszym jego utworem była Modlitwa Polaka na wiosnę. We Lwowie prace Romanowskiego ukazały się drukiem piśmie literackim "Nowiny" w 1854 r. (powieści poetyckie: Chorąży oraz Chart watażki, a w roku 1855 także: Młody lutnista, Śpiewak z Oazy, Tymoleon z Koryntu).

We Lwowie należał poeta do grona przyjaciół, którzy stawiali sobie za cel budzić naród do życia. Przewodniczył im Mieczysław Pawlikowski. Do koła należeli także m.in.: Ludwik Wolski, Tadeusz Wasilewski, Władysław Malisz, Romuald Karpiński, Marceli Eminowicz. U Pawlikowskiego zapoznał się także Mieczysław Romanowski z Kornelem Ujejskim, Henrykiem Schmittem, Brunonem Bielawskim, a praca w słynnej bibliotece pozwoliła mu również zawrzeć znajomości z Karolem Szajnochą, Ksawerym Godebskim oraz Augustem Bielowskim.

W 1857 r. Romanowski po raz pierwszy zakochał. Niestety bez wzajemności. Jego wybranka potrafiła odpłacić mu jedynie siostrzanym uczuciem.. Z bólu serca, jaki odczuwa odrzucony poeta zrodziło się wiele pięknych wierszy, w tym najpiękniejszy i najsłynniejszy z jego poematów utwór pt. Dziewczę z Sącza.

Według Felicji Boberskiej lata 1856-1859 wyznaczają kolejny już okres poetycznej działalności Romanowskiego:

Do drugiego okresu należą liczne, rozmaitej treści utwory, to liryczne jak natchniony wiersz "Kiedyż?", "Prośba orła", "Zachcenie", "Sen", "Nowa znajomość", "Pożegnanie", "Anioł przewodnik" - to fantastyczne, jak "Anioł upadły", "Zaklęte ptactwo", "Wyzwanie bogów" - to obrazki epiczne, ale liryzmem przesiąknione, jak "Ptak wędrowny", "Stara bajka", "Koniec", "Farys nie Arab", gdzie śpiewa o Wacławie Rzewuskim i bardzo poetyczne kreśli obrazy" [1].
Z tego samego okresu pochodzą także utwory o charakterze śpiewów historycznych: Buława Rewery, Konfederat w Kałudze, Starosta Żegocki, Sałdat w Cudnowa, Uczta Geronowa, Sawannah, Łużeccy, a nawet szkic powieściowy Kilka dni w górach Pokucia.

W roku 1859 Romanowski porzucił Lwów i udał się na wieś , aby pomóc choremu ojcu w gospodarstwie. W trosce o marniejące zdrowie poety rodzice szybko odesłali go jednak do miasta.

Stopniowo cichły też echa nieszczęśliwego uczucia Romanowskiego, a poeta coraz bardziej poświęcał się sprawie polskiej. Boberska widzi w tym miejscu początek trzeciego okresu twórczości [2]. Z tegoż to przedziału czasowego pochodzi m.in. spisana przez Romanowskiego historia legionów polskich, niezbyt udane próby powieści Projekta i Wczoraj, a także szereg poezji (w tym poezje epiczne: Sen króla Jagiełły pod Tannenbergiem, Ojcowskie słowo, Legenda, Kanonik Pstrokoński). W swoich utworach poruszał odwoływał się także do kart ówczesnej martyrologii narodowej, czego świadectwem są utwory: Śmierć Levittoux, Dzieweczka, Dziaduś.

Od 1862 r. Romanowski zaangażował się w działalność konspiracyjną. Kiedy wybuchło powstanie styczniowe wyruszył ze Lwowa aby dołączyć do walczących. Po drodze został jednak aresztowany. Wypuszczono go 4 marca, z powodu braku dowodów.
Poeta bardzo szybko dołączył do powstania, do oddziału "Lelewela" walczącego pod dowództwem Marcina Borelowskiego. Niestety niedługo potem - 24 kwietnia 1863 r. - Mieczysław Romanowski zginął podczas bitwy pod Józefowem.

Przypisy:

[1] F. Boberska , Mieczysław Romanowski, Lwów 1893 s. 14-15.
[2] Tamże, s. 24.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Pisarze i poeci polscy

Krzysztof Kamil Baczyński
Gustaw Ehrenberg
Ignacy Krasicki
Józef Ignacy Kraszewski Zygmunt Krasiński
Walery Łoziński
Adam Mickiewicz
Cyprian Kamil Norwid
Antoni Edward Odyniec Bruno Schulz
Lucjan Siemieński
Juliusz Słowacki
Mieczysław Romanowski Kornel Ujejski
Bogdan Zaleski
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Pisarze i poeci zagraniczni

Antoni Czechow
Luigi Pirandello
Walter Scott
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © 2006

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie