dnd, d&d dungeons and dragons
 
Literatura minionych epok
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Epoki literackie ˇ Archiwum cytatów ˇ Forum ˇ Linki ˇ Szukaj ˇ Redakcja ˇ ˇ
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Epoki literackie

Starożytność
Średniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska/ Modernizm
XX-lecie Międzywojenne
Współczesność
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Śladami literatów

Kazimierz Dolny
Lublin
Nałęczów
Romanów
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Gustaw Ehrenberg

Gustaw Ehrenberg- polski poeta okresu romantyzmu, działacz Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

Urodził się 14 lutego 1818 roku w Warszawie. Za swoich rodziców oficjalnie podawał Krystynę i Ferdynanda, młynarzy, których nie pamiętał, gdyż mieli umrzeć kiedy był jeszcze niemowlęciem. W rzeczywistości był jednak nieślubnym synem cara Aleksandra I i jego kochanki Heleny z Dzierżanowskich Rautenchstrauchowej.

Wychowywał się przy dyskretnej pomocy finansowej cara, dzięki czemu otrzymał staranne wykształcenie. Początkowo uczył się w domu. w latach 1826-1831 kształcił się w Liceum S. B. Lindego. W 1833 r. zdał maturę. Jeszcze jesienią tego samego roku wyjechał do Krakowa, w celu podjęcia wyższych studiów z literatury i filozofii. Tam związał się także z miejscową konspiracją (o poglądach lewicowych). Od 1835 r. był członkiem Zboru Głównego Stowarzyszenia Ludu Polskiego. Posługiwał się pseudonimem "Wiara".

Podczas krakowskich studiów zawarł liczne przyjaźnie m.in. z poetami Edmundem Wasilewskim i Franciszkiem Żyglińskim, z którymi w 1835 r. odbył pieza wyciecze po Tatrach i Pieninach, w czasie trwania której przyjaciele starali się jak najlepiej poznać lud, jego warunki życiowe oraz propagować idee wolnościowe.
Owocem tamtych lat stał się tomik wierszy Dźwięki minionych lat ("1835 i 1836").

21 marca 1836 r. Ehrenberg został uwieziony, jako podejrzany o powiązania z zabójcami szpiega Behrensa. Uwolniony został 22 maja tego roku. W sierpniu wyjechał zaś do warszawy, gdzie zamierzał zorganizować Zbór Ziemski Stowarzyszenia Ludu Polskiego. Podczas pobytu w stolicy Królestwa Polskiego ukończył też dramat pt. Dwaj rzeźbiarze czyli Bartolomeo i Lasota, rzecz z czasów panowania Zygmunta I. Nie był to jednak utwór odznaczający się wybitnością.

W marcu 1837 roku poeta ponownie został aresztowany. Przebywał początkowo w Ratuszu, a od maja do sierpnia w Cytadeli. Uwolniony nie długo cieszył się wolnością. Po raz trzeci został uwięziony w maju 1838 roku. Wszczęto trwające prawie rok śledztwo i proces, w efekcie którego Ehrenberg został skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną. Ostatecznie wyrok jednak złagodzono i poeta został zesłany na Syberię. Początkowo pracował tam w kopalni rudy, jako katorżnik. W 1854 r. car przeniósł go na posieliście, a w 1858 r. zezwolono poecie na powrót do Polski.

Po powrocie do kraju Ehrenberg zamieszkał w Warszawie. w 1859 r. ożenił się z Felicją Pancerówną. Po jej śmierci poślubił jej siostrę Emilię.
Nawiązał kontakty z grupą, która próbując uprawiać legną politykę, daleką od metod rewolucyjnych, starała się o rozszerzenie autonomii Królestwa Kongresowego , a także o uwłaszczenie chłopów.

Współpracował też z z prasą publikując w "Gazecie Polskiej", "Gazecie Warszawskiej" oraz czasopiśmie "Biblioteka Warszawska.

Po 1870 przeprowadził się z rodziną do Krakowa. Zarabiał pracując w banku, wykładając literaturę powszechną, tłumacząc Szekspira. W 1871 roku opublikował Wykład bajek Krasickiego wraz z tekstem tychże.

W swojej twórczości "pozesłniowej" Ehrenberg odcinał się od ideałów młodości, w związku z czym raziła go ogromna popularność utworu z tamtych lat, jakim była pieśń Gdy naród do boju.... Gdy w 1880 roku wznowiono jego tomik Dźwięki minionych lat, poeta zażądał usunięcia ostatnich stron zawierających wiersze: Szlachta w roku 1831, Szubienica Zawiszy, Podróż na Syberią.

Gustaw Ehrenberg zmarł 28 września 1895 roku w Krakowie.

Bibliografia:

Janion M., Gustaw Ehrenberg, [w:] Obraz literatury polskiej XIX i XX wieku. Literatura krajowa w okresie romantyzmu : 1831-1863, pod red. Maria Janion, Bogdan Zakrzewski, Maria Dernałowicz, Ser. 3, T. 1, Kraków 1975, s. 783-821.


Twórczość Gustawa Ehrenberga w bazach internetowych

Polska Biblioteka Narodowa

CBN Polona

Dźwięki minionych lat Dźwięki minionych lat
Wykład bajek Krasickiego wraz z tekstem tychże 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Pisarze i poeci polscy

Krzysztof Kamil Baczyński
Gustaw Ehrenberg
Ignacy Krasicki
Józef Ignacy Kraszewski Zygmunt Krasiński
Walery Łoziński
Adam Mickiewicz
Cyprian Kamil Norwid
Antoni Edward Odyniec Bruno Schulz
Lucjan Siemieński
Juliusz Słowacki
Mieczysław Romanowski Kornel Ujejski
Bogdan Zaleski
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Pisarze i poeci zagraniczni

Antoni Czechow
Luigi Pirandello
Walter Scott
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © 2006

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie